Tehotenstvo a jeho priebeh je malým zázrakom. Deväť mesiacov v žene rastie plod, ktorý sa vyvinie do krásneho zdravého človiečika.

Normálne tehotenstvo trvá 280 dní +/- 14 dní, to je 266 – 294 dní (40 týždňov +/- 2 týždne). V prípade normálneho, nekomplikovaného tehotenstva sa za bezpečné obdobie pre narodenie bábätka považuje čas po 37 týždni, čiže po ukončených 259 dňoch tehotenstva.

Ako prebieha tehotenstvo?

Tehotenstvo členíme do troch trimestrov. V 1.trimestri mamička zvyčajne prichádza k svojmu gynekológovi s informáciou, že jej vyšiel pozitívny tehotenský test. Gynekológ urobí základný ultrazvuk, vďaka čomu vylúči mimomaternicové tehotenstvo. Následne sa opýta na dátum poslednej menštruácie, na základe ktorého vypočíta „vek“ tehotenstva a tiež orientačný dátum, kedy by sa vaše bábätko malo narodiť.

Základné vyšetrenie je realizované vaginálnou sondou. Lekár potvrdí vnútromaternicové tehotenstvo, počet plodov, skontroluje vitalitu plodu a pod. Všetky tieto vyšetrenia môžu prebiehať až v období 6-7. týždňa. Ak žena odhalí tehotenstvo skôr, gynekológ ju bude musieť preobjednať na neskorší termín.

Po 10. týždni prichádza mamička na poradňu kvôli podrobnejším vyšetreniam. Vyšetruje sa krvný obraz, Rh faktor, testy na HIV, Syfilis, hepatitídu B a C, na rubeolu, toxoplazmózu, prebehne vyšetrenie štítnej žľazy. Gynekológ zrealizuje ultrazvukové vyšetrenie, odmeria plod. Na základe všetkých vyšetrení sa následne stanovuje riziko Downovho syndrómu.

Tak ako prebieha tehotenstvo v I. trimestri, postupuje rovnako aj v trimestri druhom. To najdôležitejšie je, že riziko potratu klesá. Mamička sa začína cítiť o čosi lepšie, ustupujú pocity nevoľnosti a zvracanie. V tomto období sa končí vývoj orgánov plodu, začínajú prvé pohyby dieťaťa, v tomto čase vie lekár určiť rôznorodé odchýlky vo vývoji.

Tretí trimester je posledným míľnikom pred samotným pôrodom. Plod rastie omnoho rýchlejšie, ultrazvukom sa odhaduje váha a veľkosť dieťaťa, jeho poloha, objem plodovej vody, zrelosť placenty, sledujú sa prietoky krvi v pupočníku a v plode. Od 36. týždňa je žena sledovaná na gynekologickej poradni každý týždeň, v prípade, že prenáša, absolvuje kontroly každé dva dni.

Strava je dôležitá

Jedlo v tehotenstve zohráva takisto dôležitú úlohu. Môžete ním dieťatku pomôcť alebo aj uškodiť. Určite by ste mali vynechať mastné, ťažké a korenisté jedlá a vylúčiť je vhodné tiež polotovary. Jedlo v tehotenstve by mali mať budúce mamičky dostatočne tepelne upravené, preto sa radšej vzdajte sushi, tataráku, vajíčok na mäkko. Alkohol pre vás bude na určitý čas tabu. Preháňať by ste to nemali ani s kávou a bylinkovými čajmi.

Ženy so špecifickými potrebami, vegetariánky alebo mamičky alergické na potraviny by si mali zostaviť jedálniček v spolupráci s odborníkmi.

Tehotenstvo je fyziologický stav, nie je to choroba. Mnohé sa zaujímajú práve o to, ako prebieha tehotenstvo, je to, však, natoľko prirodzený stav, že ženské telo zvláda všetko bez zásadnejších problémov. Užívajte si každý deň a tešte sa z vášho rastúceho bruška a bábätka v ňom.