Lekári ho povoľujú, má liečivé účinky, milióny ľudí na svete ho milujú, je súčasťou osláv, výročí, ale aj na bežný deň. Jeden pohárik po práci určite nezaškodí. Biele, ružové, červené, polosladké, sladké, suché, archívne, portské a takto by sme mohli menovať ďalej. Vyrába sa po celom svete v dostupných cenách a kvalite, ale za kvalitné vínko si priplatíte viac. Zrejme už tušíte o čom bude nasledujúci článok. Ako veľmi sa vyznáte vo vinárskych pojmoch? Prejdeme si niektoré výrazy, aby ste pri rozhovore s vinárom vedeli o čom je reč.
Archívne víno – označenie môže používať výrobca na etikete, ak pustí do predaja víno minimálne 3 roky po zbere.
Depot – usadenina. Väčšinou ide o červené vína, kde má farbivo tendenciu usádzať sa na spodok. Toto víno samozrejme na hodnote nestráca.
Slamové víno – bobule hrozna sa musia sušiť na slame po dobu minimálne 3 mesiacov. Tieto vína sú veľmi sladké.
Frrizante – jemné, šumivé víno označované v taliančine. Frrizantino je ešte ľahšie menej šumivé víno.
Harmonické víno – týmto slovným spojením sa zvyknú označovať vína, ktoré majú všetky dôležité zložky, ako sú kyseliny, triesloviny a cukry v správnom harmonickom pomere.
Bariqque – víno, ktoré zreje v dubových sudoch. Väčšinou ide o dub biely a víno by v takomto sude malo zrieť maximálne 3 x nakoľko ďalšie použitie už vínu nemá, čo ponúknuť.
Cava – najslávnejšie perlivé víno, ktoré môže túto nálepku nosiť len ak pochádza z regiónu Champagne.
Sekt – často ľudia perlivé vína nazývajú „šampanské“. Ale správny názov je sekt.
Ľadové víno – bobule hrozna sa lisujú zmrznuté. Tieto vína sú sladké z prirodzenej fruktózy a pridávanie cukru je zakázané.
Kabinetné víno – je to víno suché, ľahšie s príjemnou kyselinou.