Po zime je dôležitá starostlivosť o drevené predmety, drevene domceky by tiež nemali ostať bez povšimnutia. Síce je drevo prírodným materiálom, avšak ani to neznamená, že si nevyžaduje žiadnu starostlivosť. Pokiaľ tomu nebudete venovať dostatočnú pozornosť, tak sa váš záhradný altánok veľmi rýchlo môže premeniť na zničenú záhradnú stavbu. Všetci chceme mať záhradný altánok, ktorý bude náš pozemok reprezentovať a tiež skultúrňovať.

Čo pôsobí nepriaznivo na drevené domčeky?

Drevený nábytok môže znehodnotiť veľa vecí. Bez kvalitnej ochrany by začalo drevo strácať svoju kvalitu a tiež krásnu a prírodnú farbu, začali by sa na ňom prejavovať rôzne iné zafarbenia. Na vonkajšie vrstvy dreva výrazne pôsobia poveternostné vplyvy,a to hlavne voda či UV žiarenie. Výrazne na drevene domceky tiež vplýva hmyz, plesne alebo hnilobné huby. Okrem týchto faktorov môže drevo ovplyvniť a znehodnotiť aj veľa iných vecí.

Ako je potrebné postupovať pri správnej starostlivosti o drevo?

Existuje veľa možností ako sa môžete starať o záhradný altánok z dreva. Môžete sa obrátiť na veľa prípravkov, ako sú farby, laky, ochranné spreje alebo iné impregnačné prípravky. Keď sa nevyznáte a nemáte veľa informácií o prípravkov na drevo, tak sa obráťte radšej na odborníkov. Vhodným prípravkom pre ochranu dreva môže byť aj olejová lazúra.

Ako sa má natierať drevo?

Záhradný altánok je nutné pravidelne natierať, keďže kvôli dažďu alebo iným vplyvom sa môže lak a sfarbenie ľahko znehodnotiť. Starý náter na domčeku môžete jednoducho odstrániť kefou alebo brúsnym papierom. Prach z dreva naopak môžete vytrieť handrou. Príprava pred samotným natieraním je veľmi dôležitá. Ak viete, že predmet, ktorý sa chystáte natierať je vystavený nejakým plesniam, hubám alebo iným vplyvom, tak je potrebné, aby ste ho natreli nejakým prípravkom. Môžete si vybrať napríklad olejovú lazúru. Nátery olejovej lazúry je potrebné vykonávať štetcom, nanášajte tiež silnejšiu a výraznú vrstvu, aby na povrchu nestekala. Olejová lazúra sa do dreva vpije a tým dokáže vytvoriť ochrannú vrstvu pre drevene domceky.