Životnosť a funkčnosť okien je limitovaná rôznymi faktormi. Dobrou správou však je, že sa dá predĺžiť. Jedným z riešení je profesionálny servis okien. Na čo si však dať pozor?

Okná sú nevyhnutnou súčasťou každej domácnosti. Majú praktické ale aj estetické funkcie. Presvetľujú celý priestor v dome či byte, poskytujú čerstvý vzduch a v mnohých prípadoch sú aj estetickým prvkom celej domácnosti. Existuje množstvo druhov okien, či už ide o veľkosť, prevedenie alebo i materiály, z ktorých sú vyrobené.

Servis okien môže predĺžiť ich životnosť

Rovnako však aj okná majú istú životnosť. Denne sú vystavované vplyvom počasia, či už je to dážď, slnečné žiarenie či mráz. Tie spolu s mechanickým narábaním, a teda takmer každodenným otváraním a zatváraním okien môžu časom spôsobiť, že okná stratia svoje pôvodné vlastnosti a objavia sa poškodenia, prípadne alebo okná nefungujú stopercentne. Pri drevených oknách je riziko poškodenia vplyvom počasia o čosi vyššie než pri plastových, no ak sa poškodenia podchytia včas, nie je takmer nič, čo by oprava drevených okien nevyriešila. 

Vedeli ste, že na životnosť okien môže vplývať aj to, akej sú farby? Tmavé farby totiž absorbujú slnečné žiarenia viac. Čím je farba okien tmavšia, tým je väčšia aj rozťažnosť materiálu. Preto je rozumnejšie, zvoliť svetlejšie farby okien v prípade, že budú situované na mieste s nadmerným slnečným žiarením. 

Vyberte si kvalitný, profesionálny a spoľahlivý servis

Životnosť okien sa však dá predĺžiť. Jedným z riešení je pravidelná kontrola, servis či oprava drevených okien, plastových okien či renovácia strešných okien, v závislosti od toho, aké okná doma máte. Servis a oprava drevených okien je o čosi viac pracnejšia, pretože predpokladá aj povrchovú úpravu dreva. Aj oprava či renovácia strešných okien si vyžaduje skúsenosti a zručnosti. Práve preto je v ideálne najať si profesionálny servis. Avšak aj v tomto prípade je potrebné mať sa na pozore. Aj pri takýchto službách totiž môžete natrafiť na neprofesionálny prístup či zle vykonanú prácu. Na čo si teda dať pozor pri servise okien?

Chybou, ktorej sa dopúšťajú niektoré firmy a ktorej by ste sa mali určite vyvarovať, je nedôslednosť a nekvalitná práca či používanie nekvalitných materiálov. Mnohokrát sa stane, že firmy, ktoré ponúkajú servis okien, využívajú materiály nízkej kvality či prácu nedotiahnu do konca. To má však kontraproduktívny efekt. Časom budete musieť opravu opakovať a opakovaná investícia do nekvalitných materiálov sa môže vyšplhať na vysoké sumy. Cena nielen za materiály, ale aj prácu je ďalším faktorom, na ktorý si dávajte pozor. Aj keď pri veci, akou sú okná, by sa nemalo šetriť, nemusíte služby preplácať. Mnoho firiem totiž poskytuje služby v predražených cenách v porovnaní s kvalitou odvedenej práce. Pozor si dajte aj na neprofesionálny prístup. Určite by ste nemali platiť plnú sumu za služby ešte pred opravou či montážou okien. Taktiež by vám firma či pracovníci mali byť schopní a ochotní odpovedať na vaše otázky priamo a seriózne a tiež vysvetliť vám pracovné postupy a aktívne s vami riešiť celý priebeh opravy či renovácie okien.

Ak potrebujete renováciu drevených okien, plastových okien či strešných okien, v ideálnom prípade by ste si mali najať firmu, ktorá má dobré ohlasy, recenzie a samozrejme dostatočné skúsenosti. Niektoré firmy s dlhoročnými skúsenosťami sa okrem opravy či renovácie okien špecializujú aj na činnosti, ako je napríklad renovácia oplotenia okolo domu, renovácia drevených či zrubových stavieb alebo renovácia nábytku. Či už je to renovácia oplotenia okolo domu, oprava okien, renovácia nábytku, vyberte si spoľahlivú firmu, ktorá vám zabezpečí plnohodnotný, spoľahlivý a kvalitný servis.