Interiérový dizajn a realizácia interiérov je veľmi dôležitou súčasťou architektúry. Rovnako ako existuje viac druhov budov, existuje aj niekoľko druhov dizajnov. Hovoríme o dizajne obytných interiérov. Vo všeobecnosti nejde iba o interiér v našom domove, ale dôležitý je aj pre hotely, penzióny a ubytovania pre cestovateľov. Ubytovanie na pár dní musí byť miesto, kde sa vy a vaša rodina budete cítiť dobre napríklad počas dovolenky. A je teraz úplne jedno či pôjde o ubytovanie v Poprade alebo na Havaji.

Dizajnéri a architekti

Keďže návrh bytového interiéru je zameraný na obývateľnosť, musia dizajnéri a architekti úzko spolupracovať. Architekt sa občas ujme vedenia interiéru, častejšie však architekt úzko spolupracuje s dizajnérom, ktorého jedinou úlohou je plánovanie interiéru z estetického hľadiska. V skutočnosti môže jedna rezidencia využívať viac dizajnérov, ktorí sa špecializujú iba na jednu oblasť bývania napr. kuchyňa, obývacia izba, spálňa, kancelária a podobne.

Vytváranie obývateľného priestoru

Návrhári bytových interiérov koordinujú interiéry domov, čo znamená, že ich práca je veľmi odlišná od práce niekoho, kto navrhuje banku alebo obchodné centrum. Dizajn interiéru je vždy záležitosťou vyváženia estetiky a funkcie. Je to miesto, kde ľudia žijú. Hlavným zameraním bytového dizajnéra je preto vytvorenie obývateľného priestoru.

Bytové návrhy musia byť pohodlné a použiteľné. Pomyslite na to, na čo používate svoj domov. Je to miesto, kde si oddýchnete, varíte a jete. Môže to byť miesto, kde pobavíte blízkych priateľov alebo malé skupiny hostí. Možno máte aj domácu kanceláriu pre prácu. Interiéroví dizajnéri musia zabezpečiť, aby farby, osvetlenie, nábytok, teplota a celkové usporiadanie vyhovovali týmto potrebám. Inými slovami, interiér musí byť obývateľný.

Môžete si vytvoriť najväčšiu budovu na svete, ale nikto ju nebude používať, ak je vo vnútri neporiadok. Interiérový dizajn je neoddeliteľnou súčasťou architektúry a je zameraný na vytváranie vnútorných priestorov, vďaka ktorým je budova funkčná a esteticky príťažlivá. Stále máme rôzne druhy budov, takže dáva zmysel, že máme rôzne druhy interiérov. Dom môže stavať architekt, ale dizajnér z neho musí urobiť domov.

Zahradní domky pro nejmenší

November 12, 2019