Vedeli ste, že moderné obývačky s kuchyňou sú momentálne najobľúbenejšou verziu usporiadania dispozícii bytu či domu. Väčšina ľudí uprednostní jeden spoločný otvorený priestor pred dvoma uzavretými oddelenými miestnosťami. Nevadí dokonca ani to, že je náročnejšie zladiť celý nábytok – kuchynský aj ten v obývačke. Konferenčný stolík s kuchynským stolom a podobne.

Dokonca vo väčšine prípadov nerozhoduje ani veľkosť jednotlivých miestností. Len málo ľudí uprednostňuje jeden veľký priestor, práve preto, že vznikol spojením menšej kuchyne a menšej obývačky.  Väčšina z nich by si nevybrala radšej veľkú samostatnú kuchyňu a veľkú samostatnú obývačku. Záver teda je, že populárne je toto spojenie samo o sebe a nielen preto, že z dvoch malých miestností vznikne jedna veľká , vzdušná a priestranná.

Zisťovali sme, prečo je táto kombinácia tak obľúbená a medzi najčastejšie odpovede patrí to, že sa v ňom ľudia proste cítia lepšie a pozitívne to vplýva na rodinné vzťahy. Rodina je totiž pokope. Väčšinou sa ľudia zdržiavajú buď v kuchyni alebo v obývačke a takto sú pekne pokope. Môžete variť a zároveň ste s rodinou. Každý prirodzene trochu pomôže. Zaznela aj skúsenosť, že v jednej rodine sa po zmene dispozícii bytu z oddelenej kuchyni a obývačky do spojenej verzii výrazne polepšili rodinné vzťahy.

Niekomu to možno príde ako banalita, ale keď sa nad tým zamyslíte, skutočne sa tým prepoja svety. Napríklad, keď sú Vianoce a ženy trávia veľa času v kuchyni pečením koláčikov a chystaním ďalších vianočných dobrôt často sa tým izolujú od zvyšku rodiny, ktorý napríklad chystá vianočný stromček v obývačke. Takto môžu byť všetci spolu.

Niekto môže argumentovať tým, že keď chce byť rodina spolu, predsa môžu všetci piecť koláčiky spolu, to je samozrejmé, ale všetci dobre vieme, aká je realita. Niekto chce v tú chvíľu radšej robiť, to iný zase tamto. Spojenie činností, ktoré sa vykonávajú v obývačke a v kuchyni do jedného veľkého priestoru je proste ideálnym riešením.