Občas nezaškodí, trochu sa zamyslieť nad svetom, nad tým, ako to vlastne celé funguje a čo je v živote skutočne dôležité. Myslíte si, že vo vás existuje niečo, čo by bolo pevné a stále? Niečo, čoho podstata sa nemení?

Vezmime si náš život. Celý náš život podlieha neustálej prirodzenej zmene. Z malého oplodneného vajíčka sa vyvinieme do bábätka, vyrastieme v dieťa, zmeníme sa na drzého pubertiaka a potom v urputne zodpovedného dospeláka, aby sme sa zase zmenili na detsky radostné babičky a deduškov. Neustále sa meníme. Ale nie len to ako vyzeráme, ale aj to ako myslíme a čo nám príde dôležité.

Ako príklad si vezmeme finančné priority.  V puberte je pre nás dôležité len to, aby sme mali na pivo. V dospelosti však už riešime, čo všetko potrebujeme, aby sme sebe a svojej rodine zabezpečili dobrý a spokojný život. Od veľkých vecí ako sú autá, domy, cez športový kočík až po detaily ako sú nový bicykel, jedálenský stôl či kompresor. Mení sa všetko úplne neustále. Naše myšlienky, pocity, životné postoje a telá.

Všetko sa mení, ale pritom si myslím, že nič nezaniká, len transformuje a som si istá, že za tým všetkým je niečo neopísateľné, niečo čo nás všetkých presahuje a zahrňuje zároveň.

Neviem. Možno to niekomu spôsobuje paniku a stres, ale ja som skutočne naplnená veľkým šťastím z pochopenia toho, že nemusím veci brať tak osobne a vážne a že sa všetko vždy mení. Keď človek neberie seba tak vážne, uvoľní sa mu neskutočne veľa energie pre druhých a môže ju využiť zmysluplne, venovať ju tým, ktorí ju skutočne potrebujú…

Pretože, to na čom skutočne záleží, je to, ako sa správame k svojim blízkym, rodine, známym, okoloidúcim či prísediacim v autobuse. Čím menej riešime samy seba, tým viac máme energie pre druhých. Odporúčam to.